Кадастрална карта, кадастрален план. Кадастър
Кадастърът е информационна система за собствеността. Създаден е в древни времена като описание на собствеността и качествата на земята с цел определяне на данъците, които съответния владетел е събирал. В по-старите графични кадастрални планове има много повече и подробна информация и за различни топографски елементи – слогове, подпорни стени, кладенци и др., елементи на техническите инфраструктури на градската среда – шахти, водовземни хидранти, светофари, бордюрни линии и др. Графичната част на сегашната кадастралната карта не поддържа тази детайлна информация – в нея се съдържат само граници на имотите, сградите и самостоятелни обекти, заедно с техните идентификатори.
По принцип смисъла на понятията кадастрален план и кадастрална карта е почти идентичен. От гледна точка на потребителите, разликата е в това, че кадастралните планове могат да са много стари и се поддържат от общинската администрация. След приемането на закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) през 2001 г. започна изработването и поддържането на кадастралните карти за някои територии на страната. До момента този процес не е завършен и в страната ни едновременно функционират и кадастралните планове за местата, където няма изработена и приета кадастрална карта, и кадастрални карти, които се поддържат от службите на Агенцията по геодезия и кадастър. След завършването на процеса на създаване на кадастралната карта за цялата територия на страната, ще има само кадастрална карта.
Най-често срещаните процедури, които се налага да извършваме, са за изменение на кадастралната карта – когато е необходимо да се отразят промени в следствие на делби, обединения на имоти, влезли в сила ПУП, продажби, решения на съда и много други причини. В този случай се изработва проект за изменение на кадастралната карта от нашите специалисти. Ако се налага, преди изработване на проекта за изменение на кадастралната карта, извършваме геодезическо заснемане на теренните елементи, което служи за основа на проекта. Друг предшестващ процес на изменението на кадастралната карта може да бъде изменение на регулационния план (ПУП), когато имотът се намира в урбанизирана територия, което също извършваме
Изработване на кадастрална карта и регистри
- Кадастралната карта има две части – графична и текстова. Същото важи и за кадастралните планове, като при тях графичната информация е по-богата защото в нея има много елементи на топографията, а текстовата – по-бедна защото в разписните книги към кадастралните планове се съдържа информация, когато я има изобщо, за името на собственика и документа му за собственост.
Графичната част на кадастралната карта се състои от площни обекти, които се наричат поземлени имоти, сгради и самостоятелни обекти в сградите (апартаменти, етажна собственост, гаражи, магазини и др.). Всички тези площни обекти са оградени от контурни линии, които представляват границите на собственост. Те могат да бъдат материализирани – когато границата преминава по съществуващи на място обекти (огради, стени на сгради и други) или нематериализирани – когато границата е създадена в следствие на одобрен регулационен план, делба на имот и други, т.е. границата е все още както се казва „на хартия“, но не е изграден физически обект, който да я представлява на терена. Всеки площен обект в кадастралната карта има уникален за страната идентификатор, който се състои от поредица от цифри, разделени от точки в групи. Първата група от ляво на дясно е идентификатора на населеното място, в землището на което се намира обекта. Това е петцифрен код, съответстваш на единния класификатор на административно-териториалните и териториални единици за страната ЕКАТТЕ, поддържан от Националния статистически институт. Втората група е трицифрен код, означаващ кадастралния район, в който попада обекта. Третата група е четирицифрен код, идентифициращ номера на поземления имот, представляващ обекта. Може в идентификатора да липсва в ред от дясно на ляво някоя от следващи групи. Следващата група е двуцифрен код за обозначение на постройка в поземления имот. Последната група е идентификатора на самостоятелен обект в съответната постройка – магазин, гараж, апартамент и т.н. Т.е. ако обекта е самостоятелен обект в сграда, идентификатора ще има всички описани горе групи, ако е сграда, ще липсва най-дясната група за самостоятелен обект. Ако е поземлен имот, ще липсват двете най-десни групи – за самостоятелен обект и за сграда.
Текстовата част на кадастралната карта се състои от информация за собствеността (собственик/ци, документи, удостоверяващи собствеността, издател на документите и т.н.), качествата на обработваемата земя (категория на земята), предназначението на имота от гледна точка на устройственото планиране, принадлежността на имота към съответния национален поземлен фонд, картни координати на точките, определящи границите на имота, вида и начина на материализиране на тези граници, координати и точност на определяне на точките от опорната геодезическа мрежа, от която се извършват геодезическите измервания и трасиране на загубени или новопроектирани имотни граници. В някои случаи, вероятно заради все още недостатъчна координация, в имотните партиди на агенцията по вписванията има допълнителни данни за имотите, които липсват в кадастралната карта.
Нанасяне на сграда в кадастъра за издаване на удостоверение по чл. 54 от ЗКИР
Съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър, възложителят на строителен обект е длъжен да предостави геодезическо заснемане на новоизградените обекти, в следствие на което съответната администрация издава удостоверение по чл. 54 за нанасяне на нови сгради или преустройство на стари сгради. Услугата е свързана с поддържането на кадастралните карти и регистри и се извършва в края на инвестиционния процес. Удостоверението се изисква задължително от приемателните комисии за въвеждане в експлоатация на строителните обекти.
Нанасяне на СОС в сграда
СОС са самостоятелни обекти в сгради. Услугата се използва за сгради, за които липсват схеми за етажно разпределение на апартаменти, при делби на еднофамилни къщи, както и при регистриране на обекти в новоизградени сгради. С нанасяне на СОС се регистрират и идеалните части на собствениците от двор и/или етажната собственост, и собствеността на избени и тавански помещения.
Извършване на изменение в кадастралната карта
Под изменение на кадастралната карта се разбира всяко изменение на имотните граници за даден поземлен имот, сграда и/или самостоятелен обект. Изменения се налагат при делби или обединения от един или няколко собственика.
Комбинирана скица
Под комбинирана скица се разбира съвместяването на графични данни от няколко плана и карти. В практиката най – често се използва за изобразяването на действаща кадастрална ката, един или няколко действащи регулационни плана и вече обезсилени кадастрални планове, поддържани от общините.
Удостоверение за идентичност за поземлен имот, сграда
На база на комбинирана скица се издава удостоверение за идентичност на поземлен имот. Нуждата от удостоверение се налага най – често при сделки за имоти, за които в стар нотариален акт, издаден на база вече отпаднал кадастрален или регулационен план, номера на имота не отговаря на действащата кадастрална карта.
Делба на имот
При желание на собствениците един поземлен имот да бъде разделен на два или повече нови имоти. За осъществяването на делбата трябва да се вземат пред вид редица различни нормативни изисквания.
Опитен екип
Ние сме добре сплотен и отговорен екип
Разумни цени
Нашите цени са съобразени с вашите планове
Грижа за клиента
За нас всеки клиент е еднакво важен
Реално решение на задачите
Ние не се отказваме от нестандарти проекти
Кратки срокове
Изпълнение на проекти в най-кратки срокове
Модерни технологии
Използваме техника от най-висок клас