Отлагане на терена на всякакви трайни елементи, даване на строителни линии, геодезически заснемания от всякакъв вид
Трасирането на имотни граници, или както често го наричат – „забиване на колчета“ е процес, при който границите и точките, които се определят от плана, се пренасят върху терена и на място се обозначават с трайни елементи. Силно го препоръчваме на всеки, който иска да закупи имот – имаме много горчив опит с неточно посочване на границите от продавачите (много често поради незнание от тяхна страна).
Трасиране се извършва и за осъществяване на строителство – при него се определя точното разположение на терена на проектните обекти.
Трасирането от всички видове се извършва с GNSS приемник и/или друг геодезически инструмент (тотална станция, нивелир, ролетка) от наши специалисти.
Геодезически заснемания се извършват по множество поводи – за проектиране, за нанасяне на изградени обекти, за коригиране на вече създадени карти и планове и много други.
Трасиране на граници на имоти
Трасирането на имотни граници е процес, при който границите на имот, които са определени в план или карта, се пренасят върху терена и се обозначават с трайни елементи – дървени колчета, гранични блокове или знаци, оградни колове и други подходящи за случая и определени в приложените образци към отменената Наредба № 3 за съдържанието,създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри.
Определяне на строителна линия и ниво на строеж – Може да бъде на сграда, транспортен обект, подземно трасе
Трасиране се извършва на конструктивните оси и/или контури на новопроектирани сгради и съоръжения, нива на сгради и съоръжения, и въобще на всеки елемент, който е проектиран и е необходимо да се определи неговото бъдещо положение на място, върху, под или над земната повърхност.
Трасиране на линейни съоръжения
Отлагане на терена на проектните трасета на линейните обекти – пътища, всякакъв вид надземни и подземни проводи, канали. Координатите на проектното трасе се предоставят от проектанта по част геодезия – трасировъчен план, който се отлага на терена.
Геодезично заснемане за проектиране на сгради и съоръжения
Геодезическо заснемане при проектиране на нови сгради и съоръжения е задължително. То е първа стъпка, при която се създава модел на терена и съществуващото преди проектирането разположение на обектите върху, над и под земята, за да може проектантите да се ориентират за характера на терена, съседни съществуващи и запазващи се обекти и въз основа на тази информация да разработят проекта.
Геодезично заснемане за проектиране на линейни обекти
Заснема се терена, върху който ще се изграждат линейните обекти. Обхвата за заснемане се определя от идейния проект за трасе на съоръжението, за да могат да се определят дълбочина/височина на полагане.
Геодезично заснемане по чл. 54 ЗКИР
Извършва се за всички територии, независимо дали имат или не приета кадастрална карта и регистри. Съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър, възложителят на строителен обект е длъжен да предостави геодезическо заснемане на новоизградените обекти, в следствие на което съответната администрация издава удостоверение по чл. 54 за нанасяне на нови сгради или преустройство на стари сгради. Услугата се извършва в края на инвестиционния процес. Удостоверението се изисква задължително от приемателните комисии за въвеждане в експлоатация на строителните обекти.
Геодезично заснемане по време на строителство
Извършват се геодезически заснемания на фундаменти и достигнати нива на строежи, които са необходими за оформянето на изискващите се от закона протоколи за строителна линия и ниво, протоколи за достигнати конструктивни нива и контролни измервания на фундаменти
Изследване на деформации
Извършва се за носещи конструкции на сгради и съоръжения с високи изисквания за точност и сигурност – наблюдение на изместванията на язовирни стени, мостове, конструкции и/или фундаменти на технологични съоръжения с критични за процеса на работата им пространствени измествания и други. Изследването на деформации обикновено се извършва на няколко етапа в различни времеви периоди.
Създаване на топографски карти
Топографските карти се създават на база геодезически измервания. Те съдържат физическа информация за даден регион от земната повърхност – надморска височина, релеф, реки, езера, пътища и други. Използват се от строители, ландшафтни архитекти, геолози, еколози и други.
3D модели на територии и обекти
Триизмерен модел на релефа за дадена територия се изработва на базата на геодезични измервания или от съществуващи планове и карти, които се оцифряват. При модели, създадени от геодезично заснемане, повърхнината се получава от измерване на подробни точки от терена. Структурата на модела се изгражда на база характерни линии, определящи чупките на релефа (водосливи, вододели, геоморфологични форми, откоси, тераси, пътища и т.н.). Гъстотата на заснемане на подробните точки варира според конкретните нужди, за които ще бъде използван. 3D моделите на територии и обекти могат да бъдат използвани за нуждите на инвестиционното проектиране, за изготвяне на триизмерни визуализации и анализи, 3D карти.