Устройствено планиране. Регулация и застрояване
Устройствените планове имат няколко нива. Най-високото ниво е общонационалния устройствен план, с който се решават въпроси от национален интерес и стратегически планове за развитие на живота в държавата. Следващите нива, съгласно административното деление, са регионалните устройствени планове. Така се стига до общите устройствени планове на населените места по общини. Всеки устройствен план от по-ниско ниво е длъжен да се съобрази с предвижданията на тези от по-високи нива.
Най-ниското ниво на устройствени планове са подробните устройствени планове, които се изработват за цели населени места и образувания, за единични или група квартали или за единични, или група имоти. С тях се определя предназначението (за жилищни, увеселителни, за отдих, за спорт, за производствени и транспортни цели), размерите и допустимите показатели за застрояване (вид, площ и височина на застрояване, озеленяване) на имотите. Целта е да се установят достатъчно удобни технически и хигиенни условия за всички жители и ползватели на съответното населено място или част от такова – осигуряване на достатъчна осветеност на всяко жилище, защита от силни ветрове, транспортна комуникация и достъп, достатъчно лице на имота към транспортната мрежа, възможност за удобно за всички функциониране на комуналните системи, осигуряване на трасета за питейна и техническа вода, канализация и пречистване на отпадъчните води, електро-, паро-, газо- и различни други видове снабдяване на имотите, улично осветление, парково устройство, озеленяване, достъпна за хората среда. Същото се отнася и за промишлените и други видови сгради. Въз основа на дългогодишен опит, здравни и технически изследвания са създадени съответните норми за минимални допустими размери и отстояния на сградите и съоръженията, размери на площите за застрояване и осигуряване на здравно-хигиенни условия, които се прилагат при изработване на устройствените планове.
План за регулация (ПУП-ПР)
Плана за регулация се изработва в съответствие с Общия устройствен план за съответното населено място. Изисква се при обединение или делби на имоти в урбанизирани територии и земеделски земи с вече сменено предназначение и стопански дворове. Задължително се изработва за имоти с неприложена първа регулация и при промяна на предназначението на земеделски имоти за неземеделски нужди.
План за застрояване (ПУП-ПЗ)
Изобразява строителното „петно“ за даден имот, задължително се изработва при първа регулация. Най – често се изработва съвместно с ПУП – ПР, но може да бъде и отделен проект.
План за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ)
Обединява двата гореописани плана. Това е най-често изработвания вариант.
План за улична регулация (ПУП-ПУР)
Плана за улична регулация се изработва в съответствие с Общия устройствен план за съответното населеното място. Изработва се при ново регулиране на територии без подробни устройствени планове. При него се регулира само уличната мрежа, като се дефинират устройствени параметри за целите вътрешноквартални пространства без създаване на регулационни граници в квартала. Според нас е най-адекватния вариант за регулиране на територията.
Работен устройствен план (РУП)
Опорен план (ОП)
Обобщен графичен израз на различни проучвания относно улично – квартална структура, поземлени имоти, технико – икономически показатели и други. Най – често служи за стартова база при проектиране.
Комуникации за общи и подробни устройствени планове
- План-схеми на комуникационно-транспортната система към ОУП
- План-схеми за организация на системата на МОП
- Подробни комуникационно-транспортни планове към ПУП
- Генерални комуникационно – транспортни планове на населени места (ГКТП)
Click here to add your own text